Dlaczego sportowiec potrzebuje tamoksyfenu?

Dlaczego sportowiec potrzebuje tamoksyfenu?

Nie można wiecznie przyjmować leków anabolicznych. Pod koniec stosowania sterydów poziom zewnętrznego testosteronu nieuchronnie spada i dochodzi do utraty masy mięśniowej. A im więcej i dłużej przyjmuje się sterydów, tym szybciej przebiega ten proces. Ponadto, poprzez “pobudzanie” wzrostu testosteronu, anaboliki nieodmiennie podnoszą poziom żeńskiego hormonu – estradiolu. Jeśli w tym czasie nie zostanie zahamowana aromataza (enzym nadnerczy, który przekształca męski hormon testosteron w żeński hormon estrogen), istnieje ryzyko, że sportowiec będzie miał kobiecą sylwetkę zamiast pięknego, umięśnionego torsu. W przypadku zauważenia objawów ginekomastii, w trakcie leczenia stosuje się tamoksyfen. Nie należy tego robić także z powodu braku działania innych inhibitorów aromatazy lub z powodu wysokiego kosztu tych środków. Dlatego nie ostatnią okolicznością sukcesu i wysokiej oceny leku wśród sportowców jest to, że Tamoxifen jest niedrogi.

Tamoksyfen jest “starym”, klasycznym przedstawicielem selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Został zsyntetyzowany w 1971 r. Wcześniej uważano go za nieudany środek antykoncepcyjny, ale obecnie jest “złotym standardem” w leczeniu chorych na raka piersi. Narkotyk ten znalazł również należne mu miejsce w sporcie.

Mechanizm działania tamoksyfenu

Wszystkie substancje antyestrogenowe dzielą się na konkurencyjne, powodujące czasową blokadę aromatazy, oraz “samobójcze”, nieodwracalnie wiążące się z miejscami aktywnymi enzymu. Te ostatnie to wyłącznie steroidy, ale konkurencyjne blokery mogą być również niesteroidowe. Do grupy takich selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM) należy tamoksyfen (pochodna trifenyloetylenu) i jego analogi (leki generyczne) – Nolvadex, Bilem, Intam, Cemid i inne. Mechanizm działania leku jest następujący: Tamoksyfen, wiążąc się z receptorami estrogenowymi, blokuje ich prawidłowe sprzężenie zwrotne z podwzgórzem oraz późniejsze ujemne sprzężenie zwrotne z przysadką mózgową. Prowadzi to do zwiększenia stężenia hormonu luteinizującego (LH) i hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe (FSH). Z kolei zwiększone stężenie gonadotropin stymuluje komórki Leydiga w jądrach i prowadzi do produkcji zwiększonego stężenia testosteronu.

Tamoxifen-efekty,działanie,stosowanie – Podolog Poznań – Blog Medyczny

Skutki stosowania

Tamoxifen sterydy jest skutecznym środkiem przywracającym naturalny poziom testosteronu; bez jego zastosowania trudno jest osiągnąć prawidłowe odstawienie leku. Warto zamówić tamoksyfen, aby przyjmować go przez cały okres terapii po stosunku, co pozwoli unormować poziom hormonów i zminimalizować tzw. Lek eliminuje negatywne skutki uboczne, które występują po zażyciu sterydów. Jego zalety:

  • blokuje i zatrzymuje rozwój ginekomastii (przerostu piersi);

  • Pomaga organizmowi w odbudowie własnego testosteronu;

  • Utrzymuje masę mięśniową;

  • reguluje poziom cholesterolu we krwi;

  • Nie hamuje wydzielania hormonu peptydowego przedniej części przysadki mózgowej odpowiedzialnego za powstawanie testosteronu.

Author: Flavia